Dmitrijs Babarikins.
Kalcijs (Ca).
Pieminot šo mikroelementu pirmā asociācija rodas saistībā ar zobu un kaulu veselību. Kalcijs ne tikai nodrošina skeleta stiprību, bet ir nepieciešamas arī muskuļu darbībai, asins recēšanai, nervu impulsu pārvadei u.t.t. Kalcija ārkārtīgi svarīgā bioloģiskā loma nosaka nepieciešamību pastāvīgi to uzņemt organismā. Ja šis process ir traucēts, pastāvīgs kalcija līmenis asinīs tiek nodrošināta ņemot to no kaulaudiem, kas noved pie kaulu noārdīšanās (osteoporozes).
Lai to nepieļautu, pārtikai jāsatur adekvāts kalcija daudzums, kura asimilācijai nepieciešams D vitamīns, kas regulē kalcija uzsūkšanos zarnās, kā arī kaulu un zobu mineralizāciju. Īpaši jutīgi pret D vitamīna nepietiekamību ir bērni, viņiem attīstās rahīts.
Ir daudz iemeslu, kādēļ kalcija vielmaiņa organismā var būt ir traucēta. Nepietiekams kalcija daudzums pārtikā (nepietiekami tiek lietoti ar kalcija bagāti produkti, pirmkārt, piena produkti), uzsūkšanās traucējumi (zarnu iekaisīgās slimības, daļēja zarnu rezekcija, zāļu blakusparādības u.c.). Hormonālās izmaiņās, īpaši sievietēm, rada kalcija asimilācijas traucējumus pie tā pietiekama daudzuma pārtikas produktos.
Mūsdienīga cilvēka uzņemtajos pārtikas produktos kalcijs parasti ir nepietiekamā daudzumā (primārais deficīts) vai tas tiek slikti asimilēts (sekundārs deficīts). Tādēļ tirgū tiek piedāvāts liels klāsts kalcija (galvenokārt kalcija karbonāta, t.i., krīta veidā) un D vitamīna preparātu. Diemžēl, piedāvātie preparāti nenodrošina dabīgu kalcija sāļu daudzveidību, kas sastopama pārtikas produktos: karbonāti, fosfāti, citrāti, laktāti u.c. Bet tieši šādai kalcija sāļu daudzveidībai ir pielāgota kalcija asimilācijas sistēmas organismā. Esošo kalcija preparātu problēma ir saistīta ar to zemo asimilējamība (biopieejamību).
Cita problēma ir kā “piespiest” kalcija jonus nokļūt vietās, kur ir traucēta audu mineralizācija: kaulos, zobos- atjaunot tos nav tik vienkārši. Var ar dažādiem paņēmieniem piesātināt asinis ar kalciju, bet tas tiks izvadīts caur nierēm, nedodot vēlamo efektu.
Latvijas uzņēmums Pharmatek sadarbība ar Inovatīvo biomedicīnas tehnoloģiju institūts ir izstrādājis jaunu kalcija preparātu CALCIVER® uztura bagātinātāja statusā. Neparasta ir jau pati preparāta forma - tā ir maiga masa, kas pēc garšas un konsistences atgādina jogurtu. Neparasts ir arī produkta sastāvs: tas ir kalcija sāļu maisījums - karbonāts, citrāts, hidrocitrāts u.c. Vēl viens šī produkta inovatīvs aspekts- kalcija sāļi atrodas amorfā formā, kas ir tuva dabīgai. Pēc laboratorisko izmeklējumu datiem CALCIVER® sastāvā esošā kalcija biopieejamība (asimilējamība) ir par 130% augstāka nekā analogiem produktiem.
Ir izstrādātas divas šī preparāta formas: bērniem un grūtniecēm, ka arī pieaugušajiem. Versija pieaugušajiem CALCIVER plus®, bez pieminētajiem ingredientiem, tā satur augu piedevu (Salvija miltiorrhyza ekstraktu), kas veicina kaulu mineralizāciju, t.i., kalcija sāļu nogulsnēšanos skeleta kaulos un to nostiprināšanu, kas ir ārkartīgi svarīgi osteoporozes gadījumā.
Jaunais produkts ir patentēts.
|